Zatrudniasz Ukraińców, powiedz im o podatkowych przywilejach
Ulgi podatkowe, na które powinni zwrócić uwagę uchodźcy zza naszej wschodniej granicy przebywający w Polsce to tzw. ulgi: dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+ oraz dla pracujących seniorów.
Mają one jeden wspólny mianownik – limit. Kwota przychodów zwolnionych od PIT w ramach wszystkich czterech ulg nie może przekroczyć 85 528 zł w skali roku.
Ulga dla młodych
To zwolnienie podatkowe, które przysługuje podatnikowi do ukończenia 26 roku życia. Odnosi się tylko do określonych przychodów: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy; z umów zlecenia; z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej; ze stażu uczniowskiego i z zasiłku macierzyńskiego. Limit przychodowy w kwocie 85 528 zł jest łączny dla tych przychodów.
Ulga stosowana jest automatycznie przez płatnika. Aby z niej skorzystać podatnik nie musi składać płatnikowi żadnych wniosków/oświadczeń. Płatnik rozpoczynając współpracę z nową osobą pozyskuje od niej podstawowe dane (w tym datę urodzenia), które wystarczą do zastosowania ulgi.
Specjalny wniosek podatnika jest natomiast konieczny, gdy chciałby zrezygnować z przysługującego zwolnienia. Płatnik zobowiązany jest uwzględnić taki wniosek najpóźniej od miesiąca następującego po tym, w którym go otrzymał i rozpocząć pobór zaliczek na PIT od wypłacanego wynagrodzenia.
W przypadku ulgi dla młodych, rezydencja podatkowa ma kluczowe znaczenie w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych w ramach umowy zlecenia. Skorzystać z niej mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta